Audyt Due Diligence przeprowadza się w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo zmienia właściciela. Strona będąca zainteresowana zakupem wysyła tajnych wysłanników, by dokonali analizy przedsiębiorstwa na różnych płaszczyznach. Kontrolowane są kwestie finansowe i księgowe, występująca tam sytuacja prawna, a także relacje pracownicze. W zakresie ochrony środowiska są to przede wszystkim obszary związane z tymi aspektami. Efekty tych badań mogą mieć korzystny bądź mniej korzystny wpływ na ostateczną wycenę.

Audyt Due Diligence | BHP | ochrona środowiska

W kwestii ochrony środowiska przeprowadzenie audytu może sprawić większą trudność. kwestie związane z tym aspektem mogą nie być tak oczywiste jak w innych sytuacjach.

W szczególności należy zwrócić uwagę na to, czy firma, której przejęcie Państwo rozważacie, nie posiada zaległości w zakresie sprawozdawczości różnych aspektów środowiskowych. Takie kwestie mogą mieć realny wpływ na wycenę transakcyjną ze względu na możliwość wymierzenia kary związanej z tym zaniedbaniem poprzedniego właściciela.

Państwa uwagę powinna zwrócić także historia obiektów, istotne może okazać się zapoznanie z dokumentacją budowlaną z całego okresu działania budynku. Szczególnie uwzględnione powinny zostać także kwestie, które w przeszłości miały służyć rozwojowi firmy, a Państwu uniemożliwiają np. rozbudowę. Jest to niezwykle ważne, gdyż taki z pozoru mało istotny czynnik będzie miał nieodzowny wpływ na wydanie pozwolenia i poparcie organizacji środowiskowych. Może się to zatem wiązać z dodatkowymi kosztami, które będzie trzeba pokryć. Warto przeanalizować nabywaną firmę pod wszelkimi możliwymi aspektami, by uniknąć pokrywania ukrytych kosztów spowodowanych niedoinformowaniem.

Decydując się na przeprowadzenie audytu Due Diligence, warto skorzystać z obowiązującego w Polsce katalogu wytycznych, który może okazać się bardzo pomocny podczas samodzielnych oględzin firmy.

Firmy zewnętrzne opierają się jednak oprócz obowiązujących praw także o bogate doświadczenie zawodowe. W EkoBHP.pl funkcjonujemy na rynku już 20 lat, co pozwoliło nam na podjęcie się wielu skomplikowanych działań z zakresu środowiska i BHP. Ma to nieodzowny wpływ na nasze postrzeganie wielu kwestii, które dzięki naszemu doświadczeniu możemy rozwiązać sprawnie i przede wszystkim z wyjątkową skutecznością. Jeśli potrzebujecie państwo pomocy z zakresu wykonania audytu Due Diligence, a także wolicie Państwo zaufać specjalistom z branży – zapraszamy do kontaktu. Nasza główna siedziba znajduje się w samym sercu dolnego śląska.